Simona Halep părăsește Australian Open

februarie 16, 2021 0

Simona Halep(2WTA) a ratat calificarea în semifinale, a fost învinsă în sferturi, în două seturi (3-6, 3-6) de Serena Williams (11 WTA).

Serena Williams a început mai bine meciul și s-a distanțat rapid la 2-0, însă Simona Halep  a revenit și a restabilit echilibrul. Serena a mai reușit un break, iar numărul doi mondial nu a mai avut puterea să revină și a pierdut primul act, scor 3-6.
Setul doi a debutat cu o altă Simona Halep pe teren. Constănțeanca a condus cu 2-0 și 3-1, dar a urmat o cădere și o revenire fantastică a Serenei, care a câștigat cinci game-uri consecutive și și-a câștigat  setul  cu  6-3.

Simona Halep părăsește competiția cu un premiu de 525.000 de dolari australieni (aproximativ 336.000 de euro) şi 430 de puncte WTA.

Până la această partidă, Williams conducea cu 9-2 în meciurile directe cu Halep, ultimul meci dintre ele a fost finala de la Wimbledon 2019, câștigată de Simona.

Serena Williams va juca în semifinale cu Naomi Osaka (locul 3 WTA).

Sursa: Realitatea de Constanta